Anna Goluba

Wpisy z tagiem: Aleister Crowley

piątek, 01 grudnia 2017

Mój kolejny wiersz haiku, wraz z komentarzem wydawcy, został opublikowany na łamach Asahi Haikuist Network:

"Writing from Warsaw, Anna Goluba attributes her source of poetic inspiration to these words by the magician and poet Aleister Crowley: “Every man and every woman is a star.”"

All these bright stars...
My departed and future
Relatives

czwartek, 21 lutego 2013

Ważne jest, żeby każdy miał klucz do samego siebie. Wtedy bowiem sam decydowałby na ile chce i może otworzyć się przed drugim (niezależnie czy kobieta przed mężczyzną, czy odwrotnie). Znacznie zmniejszyłoby to, a może nawet wyzerowało liczbę wojen, które owszem - są sprawą ekonomii - ale ponieważ wszystko zaczyna się i kończy w głowie, tak jest i z ekonomią. A ludzie, na co dzień, żyjący ze sobą w harmonijnych relacjach, i nie mam tu oczywiście na myśli relacji li tylko damsko - męskich, lecz ogólnoludzkie, ludzie mający otwarte tj. zawsze gotowe na nowe rozwiązania, głowy, a więc siłą rzeczy rozstrzygający o pewnych zagadnieniach, zanim wejdą one w fazę problemu, konfliktu, o wojnie nie wspominając, nie dopuszczają do rozpoczęcia tejże (wojny), traci ona swoje zastosowanie, rację bytu. Klucz do samego siebie jest tu jednak niezbędny, jego istnienie nie imputuje istnienia bariery, czy zamka. Raczej brak klucza powoduje istnienie oporu. Dlaczego? Ów klucz jest bowiem sposobem na zrozumienie siebie, umiejętnością wglądu w samego siebie, zobaczenia siebie bez pozoru, bez przesłon obyczajowych, kulturowych, społecznych; narzucanych z jakiegokolwiek zewnętrznego źródła. Jak słusznie zauważył Aleister Crowley "Każdy mężczyzna i każda kobieta jest gwiazdą", a parafrazując można by stwierdzić - każdy mężczyzna i każda kobieta jest tajemnicą, gdyż życie jego i jej polega na odkrywaniu samego siebie, ale nie przed innymi, lecz w pierwszej kolejności przed samym sobą, a to odkrywanie może odbywać się tylko za pomocą klucza - czyli dogłębnego zrozumienia siebie, ujrzenia siebie bez barier i w całości, upewnienia się w tym, kim naprawdę jestem. Częstokroć odbywa się to poprzez sny, poprzez niespodziewane, a jednak gdzieś w głębi nas wyczekiwane, usłyszenie lub przeczytanie jakiegoś zdania, zobaczenie obrazu, pejzażu, który okazuje się właśnie takim kluczem do nas samych. Jeżeli więc istnieją w naszym życiu bariery to takie, które uniemożliwiają nam prawdziwy wgląd. Kiedy zaś odkrywamy siebie, kiedy docieramy do samych siebie, kiedy mówimy "tak" sobie prawdziwym, choćbyśmy nawet dopiero siebie przeczuwali, świat zaczyna się dla nas otwierać, zaczyna sprzyjać nam to, co przedtem wydawało się odwrócone do nas plecami. Poznajemy też wówczas ludzi z którymi porozumiewamy się praktycznie bez słów. Nie ma wtedy powodu do rozpoczęcia wojny.
A człowiek, który poznaje siebie totalnie, który w następstwie tego w pełni otwiera się na świat i ludzi, staje się gwiazdą tak, jak chciał tego jeden z największych, a być może i największy z magów, jakiego nosiła ta ziemia.

czwartek, 21 października 2010

"[...] każde wyzwanie służy temu, by sprostać mu z pożytkiem dla samego siebie, a każdy kłopot spada tylko po to, aby prowadzić nas ku niezwykłym, cudownym rozwiązaniom, o których nawet nam się nie śniło."Aleister Crowley "Krótkie eseje o prawdzie"

| < Styczeń 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Zakładki:
Mój poprzedni blog
Jeśli chcesz współpracować ze mną - w dziedzinie literatury, ezoteryki lub w innej, która będzie interesująca dla Ciebie i dla mnie; jeśi chcesz podzielić się ze mną przemyśleniami na tematy, które poruszam na swoim blogu...
Moje publikacje
Moja sztuka teatralna
Tagi
(C) Copyright by Anna Goluba  PustaMiska - akcja charytatywna