Anna Goluba

Wpisy z tagiem: lustrzane odbicie

niedziela, 28 sierpnia 2011

Przemiana jest możliwa tylko wskutek interakcji z czymś / kimś. Nawet najwięksi samotnicy, eremici z wyboru, wchodzili w interakcję - ze swoimi imaginacjami, ideami, demonami. Tylko patrząc czemuś / komuś w twarz można doznać transformacji. Działa to na zasadzie lustra, ale tym różni się od "zwykłego", fizykalnego lustra, że odbijając to, co jest na nie rzutowane, jednocześnie na to reaguje. Oddaje rzutowany "wzór", ale z zawartą już immanentnie informacją. Nie sposób pozostać na to obojętnym. Informacja, która powraca poprzez odbicie, uzmysławia nam, co tak naprawdę sami wysyłamy. Ale trudno nam tak od razu się do tego przyznać; łatwiej - i mniej boleśnie - jest uznać, że to, co do nas przyszło, przyszło z zewnątrz; od drugiego. To właśnie wówczas zdarza się, że zaczynamy kogoś nienawidzić. I przestajemy go nienawidzić, kiedy dociera do nas, co tak naprawdę się stało.

Może stąd właśnie wzięły się odosobnienia; widać ktoś, kto się na nie udawał, słusznie przeczuwał, że nie ma kogo nienawidzić. Decydując się więc na odosobnienie oszczędzał sobie i innym dodatkowych, a co najważniejsze niczym nieuzasadnionych, cierpień. Wiedział, że wojna będzie musiała zostać stoczona. Ale wiedział też, że będzie się ona toczyć wyłącznie w nim samym.

poniedziałek, 27 czerwca 2011

Słowo "ucieczka" powinno zostać wykreślone ze wszystkich słowników na świecie.

Nie istnieje coś takiego jak "ucieczka".
Nie ma możliwości ucieczki.

Dziwisz się, dlaczego po raz kolejny jesteś w związku z kimś, kto cię przytłacza i gnębi? Pytasz, jak to się mogło ponownie stać - bo przecież z całą pewnością nie jesteś masochistką. Tak naprawdę nigdy jednak nie rozstałaś się ze swoim oprawcą. Jesteś niewinna, ale on mieszka w tobie i od czasu do czasu uzewnętrznia się, czy też raczej odzwierciedla w mężczyznach, których napotykasz. Dopóki nie zrozumiesz odkąd, w jaki sposób i dlaczego tak się dzieje, nic się nie zmieni. Będziesz wiązała się z kolejnymi, podobnymi do tego jednego dopóty, dopóki nie zrozumiesz, co życie próbuje ci powiedzieć. Tak, niewykluczone, że przez jakiś czas wręcz będziesz musiała pobyć sama, żeby wszystko na nowo poukładać sobie w głowie. Ale czas, jaki poświęcisz sobie nie może być stracony. Stracisz go wtedy, gdy oddasz go komuś, kto nie będzie go szanował, bo nie będzie szanował ciebie.

Kolejna kobieta sprawia, że tracisz siły życiowe, nie masz na nic ochoty i nic cię nie cieszy? Może też przy okazji napomyka ci od czasu do czasu o tych wszystkich innych okropnych kobietach, które niczym bluszcze oplatają się wokół mężczyzn, nie pozwalając im na swobodny oddech, że o rozwijaniu własnych zainteresowań i pasji nie wspomnę. Przedstawia ci się w sposób tak dobitny, a ty nadal nic? Co takiego w tobie i dlaczego na to pozwala? Tak, możesz spakować się choćby w tej chwili, wyjechać jak najdalej od niej, zatrzeć za sobą wszystkie ślady. Jak myślisz, ile minie czasu, zanim znów ją spotkasz? Kilka tygodni, miesięcy, lat? Na pewnym poziomie czas nie istnieje. Oczywiście, będzie miała inaczej na imię, będzie miała inne wykształcenie, kolor włosów, inne przyzwyczajenia, styl ubierania. Ale niebawem znów zacznie brakować ci tlenu i przestrzeni.

Ucieczka jest niemożliwa, ale pożegnania i rozstania tak; jak najbardziej. Prawdziwe zrozumienie powoduje, że przestajesz "karmić" daną sytuację swoją energią, a więc tym samym przestaje ona powtarzać się w twoim życiu.
Zrozumienie sprawi, że zaczniesz widzieć bez przesłon. W twoich ruchach i sposobie bycia pojawi się pewność i jasność - zbyt oślepiająca dla kogoś, kto do tej pory żył w Cieniu i nie pozwalał ci być tym, kim jesteś naprawdę. 

| < Czerwiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Zakładki:
Mój poprzedni blog
Jeśli chcesz współpracować ze mną - w dziedzinie literatury, ezoteryki lub w innej, która będzie interesująca dla Ciebie i dla mnie; jeśi chcesz podzielić się ze mną przemyśleniami na tematy, które poruszam na swoim blogu...
Moje publikacje
Moja sztuka teatralna
Tagi
(C) Copyright by Anna Goluba  PustaMiska - akcja charytatywna