Anna Goluba

Wpisy z tagiem: odbiorca

niedziela, 18 września 2011

Nie mogę się pozbyć wrażenia, że gdyby ludzie potrafili ze sobą rozmawiać, powstałoby o wiele mniej wierszy i piosenek o tęsknocie; o tęsknocie za kimś, kto jest blisko, a jednocześnie daleko... Za kimś, kto był kiedyś blisko, ale dziś już faktycznie nie jest, mimo to myśli są nim przepełnione.

Czym jest umiejętność rozmowy? Jest otwartością na innego człowieka tj. słuchaniem tego, co ma on do powiedzenia, a nie tego, co chcielibyśmy usłyszeć poprzez (uruchamiany jakże często zupełnie nieświadomie) pryzmat własnych oczekiwań, nadziei, lęków etc. Otwartość oznacza przyjęcie danego człowieka takim, jakim on jest i reagowanie na to i tylko na to, a nie na własne odczucia, które filtrują każdą wypowiedź  w taki sposób, że przestaje mieć ona cokolwiek wspólnego z intencjami "nadawcy".
Czy w związku z tym, gdybyśmy potrafili ze sobą rozmawiać, zubożałaby na tym poezja? Skądże, a nawet wręcz przeciwnie. Tęsknotę, czyli przejmujące odczucie braku, zasysającej pustki, zastąpiłoby poczucie pełni. Wiersz, który nadawałby temu poczuciu kształt, nie byłby wówczas "pojazdem" wiodącym w dół - a tak się dzieje wtedy, gdy wyraża on tęsknotę, tylko w górę; na czym polega różnica między jednym, a drugim nikomu chyba nie trzeba tłumaczyć.

| < Sierpień 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Zakładki:
Mój poprzedni blog
Jeśli chcesz współpracować ze mną - w dziedzinie literatury, ezoteryki lub w innej, która będzie interesująca dla Ciebie i dla mnie; jeśi chcesz podzielić się ze mną przemyśleniami na tematy, które poruszam na swoim blogu...
Moje publikacje
Moja sztuka teatralna
Tagi
(C) Copyright by Anna Goluba  PustaMiska - akcja charytatywna