Anna Goluba

Wpisy z tagiem: przemiana

niedziela, 03 marca 2013

Tylko to, co uwolnione, wydobyte na światło dzienne, może zostać przetransformowane, choć właściwie już przez sam akt uwolnienia, ulega transformacji.
To, co skrywane, przetrzymywane wewnątrz, w środku, z czasem kamienieje. Gdy w końcu jednak zostanie uwolnione - a prędzej lub później pojawi się wola, pragnienie, aby tak właśnie się stało, gdyż to, co kamienieje nabiera jednocześnie ciężaru - transformacja przebiega gwałtownie i o wiele bardziej drastycznie, niż gdyby doszło do tego wcześniej, przed skamienieniem.

niedziela, 28 sierpnia 2011

Przemiana jest możliwa tylko wskutek interakcji z czymś / kimś. Nawet najwięksi samotnicy, eremici z wyboru, wchodzili w interakcję - ze swoimi imaginacjami, ideami, demonami. Tylko patrząc czemuś / komuś w twarz można doznać transformacji. Działa to na zasadzie lustra, ale tym różni się od "zwykłego", fizykalnego lustra, że odbijając to, co jest na nie rzutowane, jednocześnie na to reaguje. Oddaje rzutowany "wzór", ale z zawartą już immanentnie informacją. Nie sposób pozostać na to obojętnym. Informacja, która powraca poprzez odbicie, uzmysławia nam, co tak naprawdę sami wysyłamy. Ale trudno nam tak od razu się do tego przyznać; łatwiej - i mniej boleśnie - jest uznać, że to, co do nas przyszło, przyszło z zewnątrz; od drugiego. To właśnie wówczas zdarza się, że zaczynamy kogoś nienawidzić. I przestajemy go nienawidzić, kiedy dociera do nas, co tak naprawdę się stało.

Może stąd właśnie wzięły się odosobnienia; widać ktoś, kto się na nie udawał, słusznie przeczuwał, że nie ma kogo nienawidzić. Decydując się więc na odosobnienie oszczędzał sobie i innym dodatkowych, a co najważniejsze niczym nieuzasadnionych, cierpień. Wiedział, że wojna będzie musiała zostać stoczona. Ale wiedział też, że będzie się ona toczyć wyłącznie w nim samym.

| < Styczeń 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Zakładki:
Mój poprzedni blog
Jeśli chcesz współpracować ze mną - w dziedzinie literatury, ezoteryki lub w innej, która będzie interesująca dla Ciebie i dla mnie; jeśi chcesz podzielić się ze mną przemyśleniami na tematy, które poruszam na swoim blogu...
Moje publikacje
Moja sztuka teatralna
Tagi
(C) Copyright by Anna Goluba  PustaMiska - akcja charytatywna