Anna Goluba

Cytaty

sobota, 10 marca 2018

"Jestem przekonany, że wiele trujących i uzdrawiających roślin zostało odkrytych nie poprzez doświadczenie, lecz przez sugestię ze strony przedmiotu. Kiedy ludzie pierwotni mówią, że drzewa mówią im to lub tamto, należy to traktować jako prawdę. Dla nich wciąż wrota są otwarte, jedna część ich umysłu należy nie do nich, lecz jest na zewnątrz, w przedmiocie. I wie to, co wie przedmiot."

Carl Gustav Jung

poniedziałek, 02 stycznia 2017

"[...] sądząc po wystroju, jesteśmy w twoim umyśle [...]".

"Incepcja", reż. Christopher Nolan

niedziela, 17 kwietnia 2016

"[...] uważam opowiadanie za najwspanialszą rzecz, za coś, co nie tylko wzbogaca ludzi wewnętrznie, ale też ich chroni. I nie mówię tego w sensie metaforycznym. Moim zdaniem dobre pisarstwo - dobre opowiadania - stanowi cudowny gejzer wyobraźni, a wyobraźnia, w moim pojęciu, ma przynosić ukojenie i ratunek w sytuacjach krańcowych, na gwałtownych wirażach życia, które, bez takiej pociechy, stałoby się nie do zniesienia. Mogę, naturalnie, mówić tylko za siebie i opierając się wyłącznie na własnym doświadczeniu, ale właśnie w moim przypadku wyobraźnia, która po wielokroć powodowała, iż w dzieciństwie nie mogłem ze strachu zasnąć, później, kiedy już wkroczyłem w wiek męski, przeprowadziła mnie bezpiecznie przez wiele straszliwych zakoli życiowych i mrocznych krajobrazów rzeczywistości."

Stephen King

niedziela, 06 września 2015

"Otwórz oczy, żebym wiedział, że mnie słyszysz."

"Lepiej późno niż później", reż. Nancy Meyers.

czwartek, 19 marca 2015

"Był sobie raz rzeźbiarz, który stał pochylony nad wielkim blokiem granitu. Każdego dnia rzeźbił i rył w bezkształtnym kamieniu. Któregoś ranka odwiedził go mały chłopczyk. "Czego szukasz?" - zapytał. "Poczekaj, to zobaczysz" - odparł rzeźbiarz. Chłopiec wrócił po kilku dniach, a w tym czasie rzeźbiarz wykuł już w granicie pięknego konia. Chłopiec wpatrywał się w niego z rozdziawioną buzią. Potem odwrócił się do rzeźbiarza i zapytał: "Skąd wiedziałeś, że on tam jest?""

Jostein Gaarder "Świat Zofii"


Dostrzec niedostrzegalne dla innych... A potem, poprzez akt twórczy, poprzez swoje dzieło, pokazać im to, podzielić się swoim widzeniem, swoim odkryciem.

sobota, 17 stycznia 2015

"Pasja bez precyzji to chaos."

"Czarownice z Eastwick", reż. George Miller

sobota, 18 października 2014

"Matrix nie decyduje o tym, kim jesteś."


"Matrix", reż. Lana i Andy Wachowscy.

wtorek, 07 stycznia 2014

"Od słów ważniejsza jest stojąca za nimi energia."

Cesar Millan

sobota, 13 lipca 2013

 "W rzeczywistości prawdziwa poezja niczego nie wypowiada; odhacza tylko możliwości, otwiera wszystkie drzwi. Każdy może przejść przez te, które mu odpowiadają. [...]
   Jeśli moja poezja zmierza ku jakiemuś celowi, to ku temu aby uwolnić ludzi od przymusów, wewnątrz których widzą i czują."


Jim Morrison "Wilderness. Dzikie pustkowie"

wtorek, 18 czerwca 2013

"Starożytni twierdzili, że decyzje należy podejmować w ciągu siedmiu oddechów. Chodzi o determinację i odwagę, żeby się przedrzeć na drugą stronę."


"Ghost Dog: Droga Samuraja", reż. Jim Jarmusch
 
piątek, 10 sierpnia 2012

"Ważne, by zrozumieć, iż zarówno światopogląd naukowy jak i religijny czy duchowy to interpretacje rzeczywistości, a nie sama rzeczywistość. Nauka i religia są jedynie metodami tworzenia sensownych schematów, którymi kierujemy się w codziennym życiu."


Georg Feuerstein "Na początku była liczba"

poniedziałek, 09 lipca 2012

" - Zapomnijcie o waszym "ja", a strach was nie dosięgnie."Carlos Castaneda "Sztuka śnienia"

niedziela, 27 maja 2012

"You start a question, and it's like starting a stone. You sit quietly on the top of a hill; and away the stone goes, starting others; and presently some bland old bird (the last you would have thought of) is knocked on the head in his own back garden, and the family have to change their name."Robert Louis Stevenson "The Strange Case of Dr Jekyll and Mr Hyde"


czwartek, 08 marca 2012

  "Potem wszelkie kontakty między nimi ustały, chociaż Archer wzniósł jej wewnętrzną kapliczkę, gdzie królowała pośród jego tajnych myśli i tęsknot. Krok po kroku kapliczka ta stała się dlań sceną prawdziwego życia, jedynych racjonalnych poczynań. Tam się krył z przeczytanymi książkami, z ideami i uczuciami, które go nurtowały, z osądami i wizjami. Na zewnątrz, gdzie toczyło się to realne życie, poruszył się z coraz większym poczuciem nierzeczywistości, niedosytu, potykając się o znajome uprzedzenia i tradycyjne poglądy, niczym roztargniony człowiek, który obija się o meble we własnym pokoju. Był nieobecny, właśnie nieobecny; tak oderwany od wszystkiego, co namacalne i bliskie jego otoczeniu, że czasem z przerażeniem odkrywał, iż inni traktują go tak, jakby ciągle wśród nich przebywał."Edith Wharton "Wiek niewinności"

poniedziałek, 19 grudnia 2011

"Gdy ktoś mówi o reinkarnacji, bardzo często reakcją na to są pobłażliwe uśmieszki, ironia lub kpina. Rzadko kto z osób tak kategorycznie odrzucających, a nawet wyśmiewających tę teorię, wie o tym, że przez kilka wieków była ona częścią składową chrześcijaństwa. Dopiero sobory trzeciego i czwartego wieku usunęły z Pisma Świętego wszystkie odniesienia do reinkarnacji. Ta możliwość kontynuacji życia nie pasowała do coraz bardziej umacniających się dogmatów. Wielu teologów i filozofów do dziś dnia twierdzi, że kościół wyrządził tym krzywdę sobie i swoim wiernym. Do momentu wprowadzenia poprawek główną ideą wiary była miłość i całkowite oddanie Bogu. Gdy zabrakło pojęcia reinkarnacji, powstały dogmaty piekła i nieba, Bożego gniewu i grzechu śmiertelnego."Jacek Skarbek "Reiki i co dalej..."

piątek, 18 lutego 2011

                  źródło

sobota, 22 stycznia 2011

"Wojownik światła wkłada całą duszę w jedno ćwiczenie - bardzo potrzebne na drodze jego duchowego rozwoju - skupia uwagę na tym, co zazwyczaj wykonuje machinalnie, jak oddychanie, mrużenie oczu, czy oglądanie codziennych przedmiotów. Robi to zawsze, ilekroć czuje się zbity z tropu. W ten sposób pozbywa się napięcia i pozwala intuicji działać swobodnie. Wówczas dla niektórych problemów nie do rozwiązania, rozwiązanie się znajduje. Ból, który zdawał się nie do zniesienia, nagle mija. Sięga do tej techniki zawsze, kiedy musi stawiać czoła trudnej sytuacji."Paulo Coelho "Podręcznik wojownika światła"

 
1 , 2
| < Czerwiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Zakładki:
Mój poprzedni blog
Jeśli chcesz współpracować ze mną - w dziedzinie literatury, ezoteryki lub w innej, która będzie interesująca dla Ciebie i dla mnie; jeśi chcesz podzielić się ze mną przemyśleniami na tematy, które poruszam na swoim blogu...
Moje publikacje
Moja sztuka teatralna
Tagi
(C) Copyright by Anna Goluba  PustaMiska - akcja charytatywna