Anna Goluba

Refleksy

wtorek, 17 kwietnia 2018
 
  Kiedy człowiek wykorzystuje najlepiej, jak to tylko jest możliwe, swój potencjał, nie patrząc na to, co powiedzą inni, czy zachwycą się tym, co on robi, jego twórczością, czy też nie; kiedy wydobywa z siebie to, co według innych położone jest zbyt głęboko, aby zostać wydobyte, choć jednocześnie owym innym przez całe życie towarzyszy przeczucie, wrażenie, tego, co też mogłoby się na takich głębokościach skrywać, jednak sami nie potrafiliby nadać temu formy, znaleźć na to wyrazu, i mierzą wszystkich wokół swoją miarą sankcjonując to, co możliwe i niemożliwe; kiedy to, co wydobyte przez danego człowieka nabiera pełni swojego znaczenia w epoce znacznie odległej od epoki w której tworzył, a wraz z upływem czasu jego dzieło ujawnia swój uniwersalny wydźwięk wpisując się formą i znaczeniem we wszystkie epoki - minione, obecne i nadchodzące - wówczas mówimy o geniuszu.
  Kiedy dzieło powstaje niezależnie od swojego twórcy (choć geniusz też musi, oczywiście, dać się prowadzić temu, co tworzy; musi oddać dziełu pewną autonomię), a Moc stojąca za owym dziełem, czyni z twórcy "tylko" wykonawcę swojej woli, przejmując na czas procesu tworzenia jego świadomość, wówczas mówimy o mediumizmie.
  Kiedy zaś Bóg postanawia napisać powieść po to, żeby wejść w żywą, intensywną interakcję ze swoim stworzeniem, przyjrzeć mu się naprawdę z bliska i jednocześnie samemu pozwolić się zobaczyć, poczuć się choć odrobinę mniej samotnie, wynajduje wśród ludzi kogoś, kto podała Jego zamiarowi i stworzy dzieło ukazujące najmniejsze przejawy życia i śmierci w skali makro, z wielką pieczołowitością, starannością, takąż inteligencją, świadomością, fantazją, wyobraźnią i humorem; kogoś, kto gotów będzie przyjąć w siebie, w swoją duszę, Boże (na)tchnienie i opisać, na przykład, drzewo stojące na środku pola w jesienny poranek, w taki sposób, że będzie to czytelnikowi odbierać oddech i każe odłożyć na bok wszystkie inne czynności, zajęcia, obowiązki, etc. Wówczas mówimy o siedmioksięgu "W poszukiwaniu straconego czasu" Marcela Prousta.

piątek, 09 lutego 2018

  Świat materialny jest wyzbyciem się Boga przez Boga; użyczeniem, poświęceniem Boskiej cząstki przez Boga na rzecz fizykalnego świata, tak, aby mogła ona rozprzestrzenić się w materii. To wyzbycie jest aktem miłości - Bóg tworząc świat materialny zgodził się, aby istniało coś poza Nim i stanowiło o sobie. Ponieważ jednak, każdy najmniejszy pierwiastek materii będąc od Boga, zawiera w sobie Jego Boskość, jest de facto jednocześnie przejawem Boskiej woli, gdyż Bóg wyzbywając się siebie uczynił to przecież poprzez akt wolnej woli; stąd wszystko, co przejawione, zmaterializowane, urzeczywistnione, ucieleśnione wypełniając swoją wolę, wiedząc o tym i nie, świadomie i nieświadomie, dąży do wypełnienia woli Boga zawartej w sobie samym immanentnie, niezbywalnie, od pierwszej chwili istnienia.
  Owo wyzbycie jednak, oddalenie się Boga od samego siebie, stworzenie odległości, dystansu, stało się jednocześnie źródłem zła. Raz uwolniona wola, wcielona w ograniczone, materialne formy podlega bowiem złu niejako organicznie, jest na nie skazana; już samo bowiem ograniczenie, zniewolenie, zamknięcie w formie siłą rzeczy katalizuje zło, tłamsząc, dusząc, zniekształcając, sprzeniewierzając to, co w swej istocie jest nieskończone, jest nieskończonością i miłością.
  Wcześniej lub później jednak, zło, będąc samoistnym ograniczeniem, zaczyna gryźć własny ogon, przemienia się w swoje przeciwieństwo. W najbardziej zatem banalnych powiedzeniach typu "Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło", ale i w słowach poety, Goethego, który w swoim dramacie "Faust" każe Mefistofelesowi wyznać "Jam częścią tej siły, która wiecznie zła pragnąc, wiecznie czyni dobro" jest wielka mądrość, ponieważ Bóg zawsze w końcu wraca do samego siebie; wyzbywając się samego siebie na rzecz stworzenia świata materialnego użyczył mu wszak mikrocząstki - jednej nieskończonej siebie, sobą przenikniętej i naznaczonej, doskonałej w swoim rdzeniu, użyczył, ale nie pozbył się jej, więc owa cząstka prędzej lub później musi do Niego wrócić, bo do Niego przynależy, tyle, że jest to możliwe, oczywiście, wyłącznie po całkowitej destylacji, oczyszczeniu na różnych poziomach wtajemniczenia, w pewnych koniecznych stadiach znanych w niektórych religiach jako czyśćce i piekła, w innych zaś odbywającym się podczas reinkarnacji.

wtorek, 28 listopada 2017

Każde poszukiwanie jest przywoływaniem. I właśnie w tym ma swoje źródło biblijne "szukajcie, a znajdziecie" - ponieważ szukając wprawia się w ruch energię zgodnie z określoną intencją. Czyli dokonuje się aktu magicznego, i to z najwyższej półki.

***
 
Każda wojna - światowa, domowa, plemienna, etc. - zaczyna się w jednym człowieku.

***

Z każdego kibla trzeba kiedyś wyjść.

***

It's only sex that really matters.
 
poniedziałek, 06 listopada 2017

Każdy medal ma nieskończenie wiele stron. Choć tak naprawdę nie ma żadnego medalu. Jest "tylko" nieskończenie wiele stron.

środa, 25 października 2017poniedziałek, 01 maja 2017

Tam, gdzie spotykają się płacz i śmiech, tam rodzi się senryu.

poniedziałek, 06 marca 2017

Tyle razy, będąc wśród nich, mogłeś złapać spokojny oddech, zrelaksować się, odetchnąć od zgiełku i chaosu; najwyższa pora, żeby i Ty zrobił coś dla drzew, jeśli nie chcesz, żeby stały się one dla Ciebie tylko odległym wspomnieniem...

środa, 18 stycznia 2017

Nie mam zwyczaju pisać recenzji książek (innych zresztą też nie :-)), ale tym razem postanowiłam wskazać na pewną pozycję, moim zdaniem, wartą przeczytania. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie również znajduje się w samej recenzji książki "Trening świadomego śnienia", której autorem jest Charlie Morley:

Spotkanie.
To doskonała pozycja dla tych wszystkich, którzy chcą wiedzieć czym jest świadome śnienie, jak i dlaczego przenika się z jawą, dlaczego ważne jest, aby do tego przeniknięcia doprowadzić i tym samym uaktywnić potencjał o którym, być może, dotąd nie miało się pojęcia. W książce opisane jest jak owo świadome śnienie osiągnąć, i jak nauczyć się przy tym, jakże bezcennej, samoobserwacji. Podane są metody osiągnięcia świadomego snu, podane są też przykłady samych świadomych snów, które były udziałem autora... No i właśnie. Ta książka to również spotkanie; spotkanie z kimś autentycznym, z pasjonatem, który jednocześnie na nic się nie sili, jest prawdziwy w swoim przekazie, a taki jest Charlie Morley - poprzez swoje doświadczenia świadomego śnienia pokazuje czym jest archetypowy Cień, w ten sam sposób sięga po doświadczenie bólu i je przekracza, nie jest wszak masochistą, a wręcz przeciwnie - kocha życie i ta miłość jest jego głównym azymutem, to ona podpowiedziała mu, żeby napisać tę książkę, dlatego dostaliśmy pozycję napisaną od serca, głęboką i jednocześnie bez nadęcia; bo to również poprzez świadome sny autor upewnił się w jakim kierunku ma podążać, nie zawahał się, żeby przed nami to odsłonić, abyśmy i my mogli odnaleźć swoją Drogę.
Powiedzieć, że polecam to mało. Ta książka to zaproszenie na spotkanie o jakie obecnie jest coraz trudniej.

czwartek, 05 stycznia 2017

Żubry były tutaj pierwsze.

piątek, 28 października 2016

Miłość nie jest ślepa; miłość widzi przez ściany.
To zauroczenie jest ślepe.

sobota, 17 września 2016

Przyjaciel nigdy cię nie zdradzi - jeśli bowiem ktoś cię zdradził nie był twoim przyjacielem.

niedziela, 19 czerwca 2016
wtorek, 22 marca 2016

Nie wiedziałam, że przede mną są drzwi, dopóki znienacka się nie otworzyły...
A tym samym, otworzyły również mnie, na nowy wymiar.


Nigdy nie wiesz, kiedy natkniesz się w życiu na schody. Inaczej starałbyś się je ominąć, to logiczne. I zachowawcze; bo skoro się pojawiły to znaczy, że potrafisz po nich zejść albo z nich zejść. Nie pojawiły się za karę; kosmos nie rządzi się dyktatorskim systemem "kija i marchewki". Nie pojawiły się też z powodu nieistniejącego pecha; pod słowem "pech" kryje się chęć pozbycia się odpowiedzialności za samego siebie w kontekście danego zdarzenia, jak też (dla odmiany) niechęć do zrozumienia mechanizmu, jaki się w owym wydarzeniu ukrywa (tudzież w cyklu wydarzeń, bo pecha jesteśmy skłonni przypisywać zwłaszcza cyklicznym zdarzeniom, zamiast się tej cykliczności przyjrzeć, wniknąć w nią, ponieważ to ona właśnie ujawnia działanie danego mechanizmu w sposób spektakularny; a nawet wskazuje, że ów mechanizm żyje już poniekąd własnym życiem...).
Schody te pojawiły się natomiast jako pytanie od wszechświata, kosmosu - czy na pewno chcesz tędy iść? Czy jesteś na tyle zdeterminowany, żeby dalej podążać tą drogą? Pojawiły się, gdyż zaczęły piętrzyć się - nomen omen - i gromadzić w Tobie takie odczucia jak wahanie, niepewność, obawa, wątpliwość.
Wszystko w świecie synchronizuje bowiem z Twoim wnętrzem, odzwierciedla to, co jest w Tobie, wszystko z Tobą rozmawia, z Tobą dialogizuje. Wszechświat jest Twoim partnerem; najwierniejszym, najszczerszym. A mówiąc jeszcze bardziej precyzyjnie - JEST Tobą.
I vice versa.
sobota, 12 grudnia 2015

Word "but" opens a new space.

piątek, 20 listopada 2015

Swoboda.
Jedna z tych rzeczy, która może zostać odebrana zanim dobrze się ją poznało lub w ogóle poznało. Bo można jej nie poznać wcale. Nie zaznać.
Swoboda w zachowaniu, w okazywaniu uczuć, w wypowiadaniu tego, co się myśli. Swoboda bycia. Sobą.
Odebrana zanim się jej zaznało, jak wszystko, co zniknęło zanim się zrodziło, może być bardzo trudna do odzyskania.
Dlatego ten tekst jest przeznaczony głównie dla rodziców. Dla tych z Was, którzy zaczynają się orientować, że Wasza relacja z dzieckiem uległa pewnemu usztywnieniu, jakby odśrodkowemu zahamowaniu, a Wy nie wiecie, czemu tak się stało.
Łatwo to jednak ustalić. Trzeba zapytać siebie - dlaczego moje dziecko nie ma ochoty uczestniczyć w zajęciach na które je zapisuję, dlaczego nie chce spędzać czasu w taki sposób w jaki mu proponuję? Przecież to byłoby dla niego najlepsze.
Na pewno?
Najlepsze, tak naprawdę, dla kogo?
W tym momencie może zacząć budzić się Twoja świadomość. Jeśli bowiem uważasz, że to, co proponujesz dziecku jest dla niego najwspanialsze, że Ty zawsze o tym marzyłeś...Zatrzymaj się. Jesteś już w domu. W domu przebudzonej świadomości, musisz teraz tylko rozpoznać, co tu dają :-)
Ty marzyłeś. To Ty marzyłeś.
Nie jesteś swoim dzieckiem, ani ono nie jest Tobą. Twoje dziecko nie musi marzyć o tym samym, o czym marzyłeś Ty. Nie dość na tym. To, co kiedyś było dla Ciebie równie ważne, jak oddech, dla niego może być całkiem obce, a czasem nawet odpychające, tłamszące...
Zamiast więc wpychać dziecko w SWOJE rozmaite wizje dotyczące jego obecnego, a zarazem przyszłego życia, bo każda obecna chwila jest zalążkiem tak przeszłej, jak i następnej, wysłuchaj go. Zapytaj, czy odpowiada mu to ubranie, które na niego zakładasz? Zapytaj, czy na pewno chce chodzić na kurs tańca lub jakikolwiek inny? A może po prostu zapytaj, co go interesuje. Jeśli jednak zabierzesz mu swobodę ruchów, rozumianą w szerokim znaczeniu tego słowa, swobodę przejawiania jego jestestwa... Nie zdziw się, jeśli któregoś dnia, najpierw jako już trochę starsze, coraz bardziej świadome siebie dziecko, a potem już jako dorastający, wreszcie dorosły człowiek, w pewnej chwili zniknie. Nawet jeśli będzie tuż obok Ciebie, nie będziesz w stanie go wyczuć, dosięgnąć, w żadnej sprawie, ani prośbą, ani groźbą. Bo ktoś, komu odebrano swobodę przejawiania się, pozostanie zamknięty - siłą rzeczy. To zamknięcie, z upływem czasu, będzie się coraz bardziej uszczelniać, a wewnątrz niego będą narastać, ogromnieć sprawy, talenty, potrzeby, pragnienia, które nieuwolnione wtedy, gdy była ich pora, stopniowo zaczną wynaturzać się, zaprzeczać same sobie... Z tego, co mogło być dobre, życiodajne, twórcze, zrodzą się dziwne twory - najpierw na poziomie energetycznym, ponieważ jednak nic nigdy na nim nie pozostaje, tylko zaczyna się zagęszczać, a potem materializować, ważny jest czas.
Więc pomyśl. Zacznij słuchać. Słuchaj uważnie tj. w stanie otwartości. Tak, jak pewnie nigdy nie wysłuchano Ciebie, inaczej przecież nie próbowałbyś  niczego dziecku (nieświadomie) narzucać.
Słuchanie, na początku, sprawi Ci trudność. Będziesz musiał bowiem odstawić wszystkie swoje filtry tj. przekonania, zasady z którymi dorastałeś i z których nie wszystkie są Twoje, nie synchronizują z twoim wnętrzem. Będziesz musiał oddzielić jedne od drugich. Te, które nie są twoje będą bardziej napierały na Twój sposób myślenia, po tym je rozpoznasz. Kiedy zaś już zostaniesz z tym, co według Ciebie jest jedynie słuszne i na pewno Twoje, to też będziesz musiał odstawić wsłuchując się w pragnienia i potrzeby Twojego dziecka. Nie jesteś bowiem w stanie szybko rozpoznać co z tego, co teraz wyznajesz, i co pozwala Ci funkcjonować, stanowi składową systemu asekuracyjnego umożliwiającego ci przetrwanie mające niewiele wspólnego z życiem. Takie rozpoznanie to złożony proces, niejednokrotnie wydłużający się w czasie, w dodatku nieco podstępny w swym charakterze. Utrwalone struktury energetyczne nie poddają się łatwo, tymczasem Twoje dziecko dopiero rozpoczyna swoją drogę.
Kiedy więc postanowisz go wysłuchać, odstaw na bok wszystko.
Wtedy samoistnie się otworzysz. I to nie tylko na tę jedną, kilka, czy wiele rozmów z dzieckiem. Otworzysz się całkowicie, nic bowiem nie dzieje się na jednej płaszczyźnie. Tak, jak w Tarocie każdy, opowiadający o twoim życiu, układ kart, nigdy nie jest jednopoziomowy, tak, i analogicznie, nasza psyche, aktywizuje się zawsze na wielu poziomach równocześnie. Na wielu poziomach synchronicznie żyjemy, odczuwamy, myślimy. Stan całkowitego otwarcia spowoduje więc otwarcie u ciebie tego, co kiedyś zostało zamknięte. Może nie od razu, ale... Nigdy nie jest za późno. Bo czas, owszem, jest ważny. Ale po pierwsze - jest umowny. A po drugie - powiedzieć o nim, że jest linearny, to duże uproszczenie.
Ciągle jesteś tamtym dzieckiem.
Nie projektuj go jednak na swoje własne, bo każda taka projekcja jest zaprzeczeniem życia i hamuje jego przepływ.
Słuchaj. A potem działaj według tego, co usłyszysz. Niezależnie od tego, jakie to ci się wyda. Nie znasz tego. Nigdy nie zaistniało to w Twojej głowie tj. nigdy nie było Twoim marzeniem, pragnieniem. Wysłuchaj, zadziałaj adekwatnie. Potem obserwuj uważnie to, co się będzie działo. Zdziwisz się, jak piękne może być to, wobec czego nie ma się żadnych oczekiwań.

poniedziałek, 05 października 2015

Twórczość jest wynikiem bezpośredniego przeniknięcia rzeczywistości do samych trzewi. Stąd tworzyć oznacza sięgać w głąb - w głąb siebie, do świata, który z zewnątrz tam właśnie zapadł i domaga się przefiltrowania przez danego twórcę, częstokroć, a być może nawet nigdy, nie pytając go o zdanie tj. nie pytając czy jest tworzeniem zainteresowany, czy chce się tym zajmować. Stąd również, tak naprawdę, nie da się rozróżnić czy twórca jest faktycznie twórcą, czyli kimś, kto w jakimkolwiek bądź sensie lub na jakimkolwiek poziomie zachowuje swoją niezależność, autonomię, czy też jest narzędziem... - nie da się tego rozróżnić, ponieważ jest on jednym i drugim równocześnie.
Już sam zaś fakt, że łączy w sobie to, co pozornie wydaje się nie do połączenia, a nawet wzajemnie, teoretycznie, powinno się wykluczać, stanowi przejaw siły psychofizycznej, znacznej odporności mentalnej, intensywnego przepływu energetycznego, któremu twórca potrafi się poddać, panując jednocześnie nad nim i nad sobą - inaczej nie byłby w stanie tworzyć. Ze swoich wypraw w głąb wracałby w najlepszym razie z pustymi rękami, w najgorszym - w pomieszaniu emocjonalnym i umysłowym, często oficjalnie kwalifikowanym jako obłęd. Jednak o tym, który powraca z jakąś wartością dodaną, uzyskaną dzięki niezwykłej przytomności umysłu, ostremu intelektowi, sprawnie funkcjonującej świadomości rozróżniającej, śmiało możemy powiedzieć, że jest właśnie twórcą - kimś równocześnie wrażliwym i silnym.
Nie rozumiem więc dlaczego np. o poetach mówi się, że są ludźmi nie mającymi kontaktu ze światem, oderwanymi od rzeczywistości, uwznioślonymi, etc. Poeta stąpa przecież po ziemi twardo, jak mało kto; nie dość bowiem, że stąpa, to jeszcze z tego stąpania wyciąga wnioski, widzi w tym stąpaniu to, co w nim jest immanentnie zawarte, a jednak dostrzegalne dla niewielu, widzi też ziemię pod swoimi stopami, i to tak dokładnie, jakby w ogromnym przybliżeniu - dostrzega bowiem jej skład, strukturę, i w związku z tym niejednokrotnie potrafi przewidzieć, czyli zobaczyć wcześniej niż inni, czy ta ziemia, aby przypadkiem za jakiś czas się nie otworzy, czy też jednak, w swej łaskawości, zechce utrzymywać i nieść nas dalej. Wszak nie bez kozery wyraz "wieszcz" oznacza nie tylko poetę, ale również proroka.
Nie można zatem być poetą będąc li tylko kimś wrażliwym; tej wrażliwości zawsze musi towarzyszyć moc, odporność wobec treści, które przez siebie się filtruje.

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5
| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Zakładki:
Mój poprzedni blog
Jeśli chcesz współpracować ze mną - w dziedzinie literatury, ezoteryki lub w innej, która będzie interesująca dla Ciebie i dla mnie; jeśi chcesz podzielić się ze mną przemyśleniami na tematy, które poruszam na swoim blogu...
Moje publikacje
Moja sztuka teatralna
Tagi
(C) Copyright by Anna Goluba  PustaMiska - akcja charytatywna