Anna Goluba
Blog > Komentarze do wpisu

Zasadniczy zwi±zek między życiem i poezj±.


Nie mogę się pozbyć wrażenia, że gdyby ludzie potrafili ze sob± rozmawiać, powstałoby o wiele mniej wierszy i piosenek o tęsknocie; o tęsknocie za kim¶, kto jest blisko, a jednocze¶nie daleko... Za kim¶, kto był kiedy¶ blisko, ale dzi¶ już faktycznie nie jest, mimo to my¶li s± nim przepełnione.

Czym jest umiejętno¶ć rozmowy? Jest otwarto¶ci± na innego człowieka tj. słuchaniem tego, co ma on do powiedzenia, a nie tego, co chcieliby¶my usłyszeć poprzez (uruchamiany jakże często zupełnie nie¶wiadomie) pryzmat własnych oczekiwań, nadziei, lęków etc. Otwarto¶ć oznacza przyjęcie danego człowieka takim, jakim on jest i reagowanie na to i tylko na to, a nie na własne odczucia, które filtruj± każd± wypowiedĽ  w taki sposób, że przestaje mieć ona cokolwiek wspólnego z intencjami "nadawcy".
Czy w zwi±zku z tym, gdyby¶my potrafili ze sob± rozmawiać, zubożałaby na tym poezja? Sk±dże, a nawet wręcz przeciwnie. Tęsknotę, czyli przejmuj±ce odczucie braku, zasysaj±cej pustki, zast±piłoby poczucie pełni. Wiersz, który nadawałby temu poczuciu kształt, nie byłby wówczas "pojazdem" wiod±cym w dół - a tak się dzieje wtedy, gdy wyraża on tęsknotę, tylko w górę; na czym polega różnica między jednym, a drugim nikomu chyba nie trzeba tłumaczyć.

niedziela, 18 wrze¶nia 2011, annago1
(C) Copyright by Anna Goluba  PustaMiska - akcja charytatywna